Oponka, czyli tłuszcz gromadzący się na obwodzie brzucha. Przez niektórych mężczyzn nazywana pieszczotliwie mięśniem piwnym. Lekarze mówią wprost: to otyłość brzuszna (wiscelarna). Najczęściej przyczyną jest niehigieniczny tryb życia, niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej.
Pierwszy stopień otyłości brzusznej u mężczyzny rozpoznaje się, kiedy obwód w pasie przekracza 94cm.
Otyłość brzuszna jest uznawana jako pierwotna przyczyna powstania zespołu metabolicznego – poważnego schorzenia, które wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia.
Częstość występowania zespołu metabolicznego zwiększa się znacznie z wiekiem, od około 7% wśród dorosłych w wieku 20-29 lat do ponad 40% wśród osób w wieku powyżej 60 r.ż.
Zespół metaboliczny występuje u mniej niż 5% dorosłych mężczyzn o prawidłowej masie ciała, natomiast znacznie częściej wśród mężczyzn z nadwagą – 22% mężczyzn lub otyłością – aż 60% mężczyzn!
Czy zespół metaboliczny ma jakiś związek z poziomem testosteronu? Jak najbardziej! To związek naczyń połączonych! Niskie stężenie testosteronu jest charakterystyczne u mężczyzn z zespołem metabolicznym. Otyłość brzuszna prowadzi do obniżenia testosteronu poprzez zwiększenie aktywności aromatazy, enzymu, którego zadaniem jest przetwarzanie testosteronu w estradiol. Obniżone stężenie testosteronu prowadzi do odkładania się triglicerydów w tkance tłuszczowej jamy brzusznej i powstania otyłości wisceralnej.
Im grubszy mężczyzna, tym niższe stężenie testosteronu, a im mniej hormonu, tym więcej tkanki tłuszczowej, zwłaszcza zlokalizowanej w okolicy brzucha.
Otyłość nie tylko zwiększone ryzyko wystąpienia chorób, ale także najczęściej gorsza samoocena, a w ślad za nią – obniżona akceptacja ograniczeń własnego ciała.
M. Seifert, Z. Zdrojewicz, Otyłość a zachowania seksualne, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2010, tom 6, nr 3
Zespół metaboliczny: mit czy rzeczywistość?, David C.W. Lau, MD, PhD, FRCPC, Kardiologia po Dyplomie 2010; 9 (1): 30-44
Otyłość brzuszna , Wikipedia, dostęp 26.11.2020 https://pl.wikipedia.org/wiki/Oty%C5%82o%C5%9B%C4%87_brzuszna