Pytania i odpowiedzi
Co to jest niedobór testosteronu?
To określenie, którego używają lekarze, gdy spadkowi stężenia testosteronu we krwi mężczyzny towarzyszą objawy kliniczne jego niedoboru (zespół niedoboru testosteronu, z ang. TDS – Testosterone Definiency Syndrome). Produkcja tego hormonu spowalnia wraz z wiekiem. U większości mężczyzn poziom testosteronu zaczyna zmniejszać się od 35. roku życia i spada o 1-2% rocznie, co w praktyce oznacza również obniżenie zdolności rozrodczej. W literaturze możemy także spotkać się z określeniami „andropauza”, ale także „późnym hipogonadyzmem” lub „zespołem niewydolności hormonalnej”.
Kto jest w grupie ryzyka niedoboru testosteronu?
Mężczyzna po 35. roku życia, kiedy z roku na roku spada poziom testosteronu. Zmniejszenie stężenia tego hormonu występuje częściej u pacjentów otyłych, z tzw. zespołem metabolicznym, u cukrzyków i osób z początkami miażdżycy czy wysokim ciśnieniem krwi. Można wyróżnić też czynniki, które sprzyjają występowaniu niedoboru testosteronu takie jak:
- Przewlekły stres
- Palenie tytoniu
- Nadwaga
- Brak ruchu
- Nadmierne spożywanie alkoholu
- Brak snu
Jakie są objawy niedoboru testosteronu?
Do najczęstszych objawów niedoboru testosteronu zaliczamy:
- Zmniejszenie libido i zaburzenia potencji
- Zaburzenia erekcji (inne możliwe przyczyny: palenie, choroby tarczycy, wysoki cholesterol, stres lub lęk, spożycie alkoholu, cukrzyca, nadciśnienie)
- Zmniejszenie rozmiaru jąder
- Trudności ze snem
- Spadek energii, zmęczenie
- Zmniejszenie motywacji i pewności siebie
- Uderzenia gorąca, silne pocenie się
- Zwiększenie tkanki tłuszczowej
- Huśtawka nastrojów
- Wypadanie włosów i łysienie
- Ból stawów, osłabienie mięśniowe
- Podatność na złamania
Jak sprawdzić, czy niedobór testosteronu mnie dotyczy?
Na początek zachęcamy do samodzielnej oceny objawów sugerujących niedobór testosteronu. Jeżeli odczuwasz brak energii, motywacji lub masz problemy z erekcją możliwe, że masz niedobór testosteronu. Aby sprawdzić, czy niedoboru testosteronu może dotyczyć Ciebie, skorzystaj z kwestionariusza ADAM, który pomoże Ci ocenić ryzyko niedoboru testosteronu. Jeśli Twoje obawy potwierdzą się, wykonaj badanie poziomu stężenia testosteronu we krwi.
Jakie są konsekwencje niedoboru testosteronu?
Konsekwencjami niedoboru testosteronu są zmiany w jakości życia – utrata dobrego samopoczucia i sprawności seksualnej. Niedobór testosteronu powoduje:
- Zaburzenia erekcji
- Wypadanie włosów i łysienie
- Podatność na złamania
- Zmniejszenie rozmiaru jąder
- Trudności ze snem
- Ból stawów, osłabienie mięśniowe
- Spadek energii, zmęczenie
- Uderzenia gorąca, silne pocenie się
- Zwiększenie tkanki tłuszczowej
- Huśtawkę nastrojów
- Zmniejszenie motywacji i pewności siebie
Dlaczego prawidłowy poziom testosteronu jest ważny?
Prawidłowy poziom testosteronu jest warunkiem satysfakcjonującej jakości życia, dobrego samopoczucia i sprawności seksualnej. Mężczyźni z prawidłowym poziomem testosteronu żyją dłużej i mają niższą częstość występowania innych poważnych chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, otyłość i inne zdarzenia sercowo-naczyniowe.
Czy są badania, które pozwalają zmierzyć poziom testosteronu?
Poziom testosteronu sprawdzić można za pomocą zwykłego laboratoryjnego badania krwi odpłatnie lub nieodpłatnie, jeśli na badanie kieruje nas lekarz.
Badanie należy wykonać na czczo rano, najlepiej w godz. 7:00 – 11:00, gdyż wtedy stężenie hormonu jest największe.
Prawidłowy wynik badania poziomu testosteronu zależy od metody i norm w wybranym laboratorium. Są one zawsze podane obok Twojego wyniku.
Kto może zlecić badania w kierunku niedoboru testosteronu?
Lekarz, nie musi to być specjalista, może to być lekarz pierwszego kontaktu.
Czy potrzebne jest skierowanie na badania poziomu testosteronu?
Skierowanie od lekarza jest potrzebne aby badanie zrealizować bezpłatnie. Możesz również stawić się w laboratorium bez skierowania i wykonać pomiar testosteronu odpłatnie.
Czy niedobór testosteronu można leczyć?
Tak. Głównym celem leczenia jest uzyskanie i utrzymanie jak najlepszej jakości życia, dobrego samopoczucia i sprawności seksualnej. W tym celu lekarz proponuje najczęściej terapię zastępczą testosteronem, dostępną w kilku postaciach:
- Żelu – do wcierania na skórę ramion lub barków raz na dobę;
- Kapsułek doustnych – zwykle 2-3 razy dziennie;
- Iniekcji domięśniowych – stosowanych zazwyczaj co trzy tygodnie lub raz na 2-3 miesiące.
Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Porozmawiaj z lekarzem o właściwym rozwiązaniu dla Ciebie. Terapia testosteronem może zmniejszać ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia powikłań niedoboru testosteronu. Ważne, aby leczenie odbywało się pod kontrolą lekarza, a nie na własną rękę, co jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Wszystkie preparaty zawierające testosterone są przepisywane na receptę.
Jak szybko mogę spodziewać się poprawy?
Pierwsze efekty, takie jak polepszenie nastroju i pożądania seksualnego, będą najprawdopodobniej odczuwalne w ciągu pierwszego miesiąca terapii. Kolejne korzystne efekty terapii będą pojawiać się wraz z powrotem testosteronu do poziomu fizjologicznego, co zwykle trwa kilka miesięcy. Kontynuacja terapii utrzymuje poziom testosteronu w normie, co wpływa na zachowanie funkcji regulowanych przez ten hormon.
Co się dzieje w przypadku przerwania leczenia?
W przypadku przerwania leczenia poziom testosteronu zwykle powraca do pierwotnego niskiego poziomu. Jeśli nie zmieniłeś swojego stylu życia, czyli nie straciłeś na wadze, regularnie nie uprawiasz sportu, palisz, nie zmniejszysz poziomu stresu, to twój poziom testosteronu spadnie.
Jakie efekty przynosi leczenie testosteronem?
Leczenie testosteronem przynosi korzyści w postaci:
- poprawy funkcji seksualnych (wzrost libido, wzmocnienie erekcji, zadowolenie ze współżycia),
- zwiększenia energii i chęci do działania,
- poprawy nastroju,
- zwiększenia masy i siły mięśni,
- zmniejszenia masy tkanki tłuszczowej,
- poprawy kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą i lipidogramu.
Do jakiego lekarza zgłosić w celu potwierdzenia i leczenia niedoboru testosteronu?
Najlepiej zgłosić do specjalisty: urologa, androloga, endokrynologa, lekarza seksuologa lub lekarza medycyny męskiej.
Jak zwiększyć poziom testosteronu?
Hormonalna suplementacja testosteronem pod kontrolą lekarza podnosi poziom testosteronu. Istnieją także naturalne metody stymulowania produkcji testosteronu. Można stosować odpowiednią dietę, aktywność fizyczną lub indywidualnie dobraną przez lekarza suplementację. Dietetycy i lekarze polecają spożywanie czerwonego mięsa, drobiu, jajek, kapusty, kalafiora i brokułów, rzodkiewek, kalarepy, tłustych ryb morskich, będących źródłem kwasów omega-3. Należy dostarczać organizmowi magnez, jedząc kasze, pełnoziarniste pieczywo, kakao, ciemną czekoladę, kiełki, orzechy oraz produkty bogate w cynk: mleko i jego przetwory, pieczywo pełnoziarniste, fasola, jajka, pestki dyni. Wskazana jest rezygnacja z alkoholu, słodyczy na rzecz aktywności fizycznej. Jako przekąski polecane są orzechy, nasiona, które są źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Czy mogę stosować dostępne na rynku preparaty bez recepty?
Suplementy diety dostępne w aptekach lub Internecie nie są właściwym wyborem, aby skutecznie poradzić sobie z problemem niedoboru testosteronu. Są one tylko uzupełnieniem hormonalnej terapii zastępczej testosteronem. W przypadku suplementów diety, szczególnie zakupionych w internecie, ich skład nie jest kontrolowany, a skuteczność nie jest potwierdzona badaniami klinicznymi, jak ma to miejsce w przypadku produktów leczniczych. Takie preparaty nie tylko mogą okazać się nieprzydatne, ale mogą Ci zaszkodzić.
Jeśli obserwujesz u siebie objawy niedoboru testosteronu, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednią dla Ciebie terapię, aby przywrócić testosteron do optymalnego poziomu. Mężczyzna stosujący preparaty hormonalne przepisywane na receptę powinien wykonywać badania kontrolne zalecone przez leakarza.
Czy niedobór testosteronu ma wpływ na potencję/zdolność rozrodczą?
Tak, niedobór testosteronu ma wpływ na potencję.
Kiedy przed paru laty odkryto w penisie receptory testosteronu obalono mit, że testosteron wpływa tylko na libido, a za samą potencję odpowiada stan naczyń jamistych w penisie. Dziś wiemy, że testosteron również wpływa na potencję mężczyzny. Mężczyźni podczas stosowania testosteronu niekiedy rezygnują z „niebieskiej tabletki” na zaburzenia erekcji, twierdząc, że testosteron pozwolił im ją odstawić.
Niedobór testosteronu zmniejsza też zdolność rozrodczą u mężczyzn. Testosteron odpowiada m. in za produkcję plemników, a zatem niski poziom hormonu wpływa na zaburzenie tej funkcji.
2019 Ⓒ Besins Healthcare Poland Sp. z o.o.
Nr akceptacji: 123456/234/123
Kontakt | Regulamin serwisu | Polityka prywatności | Polityka Cookies